preloader

Botulinum Toksin Uygulamları

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
blank

Botulinum Toksin uygulamaları genellikle, mimik çizgilerinin giderilmesinde ve yaşa bağlı olarak meydana gelen kırışıklıkların tedavisinde tercih edilen oldukça güvenli bir işlemdir. Ayrıca cilt yaşlanmaları dışında koltukaltı, el ve ayak terlemelerinin tedavisinde de sıklıkla kullanılan botulinum toksin işlemleri etkili bir uygulamadır. Küçük mikro iğneler ile cilde enjekte edilen maddeler sayesinde kırışıklıklardan eser bırakmayan uygulama, boyun çizgileri, kaz ayağı çizgileri, ağız kenarı çizgileri ve özellikle de kaş çatmaktan kaynaklanan kırışıklıkların yok edilmesinde son derece etkilidir.

Botulinum toksin uygulamasında, enjekte edilen madde sayesinde, kasların hareketleri engellenir ve dolayısı ile de kırışıklıkla 4 ile 7 gün içerisinde yok olur. Ayrıca kaybolan tüm kırışıklıkların ve mimik çizgilerinin de bölgede tekrarlamasını önler. Biraz önce de bahsettiğimiz gibi sadece kırışıklık ve mimik çizgilerinin giderilmesinde değil aynı zamanda migren tedavisi ve terleme tedavisi olarak da tercih edilen botulinum toksin, son dönemlerde kadın ,erkek herkesin  sıklıkla tercih etiği bir yöntemdir.

Aşırı terleme sorunu olan kişilerde de güvenle tercih edilenbotulinum toksin işlemi, koltukaltı bölgesinde kılların dibine erişebilmesi adına bu bölgeye enjekte edilir ve yüz bölgesine uygulanan botulinum toksin maddesinden biraz daha yüksek miktarda uygulanır. İşlemin kalıcılığı ise genellikle 4 ile 6 ay arasındadır. Ancak belirli seanslar neticesinde bu etki süresi uzayabilmektedir.

Uygulamanın yapıldığı bölgede şişlik meydana gelmemektedir. Sadece kasların gevşemesinden kaynaklı çok hafif bir derecede bölgede farklı bir his rahatlama gözlenebilmektedir. Botulinum toksin işlemi enjeksiyon uygulaması olduğundan dolayı, işleme başlamadan önce mutlaka bölgeye lokal anestezi içeren kremler uygulanmaktadır. Krem uygulandıktan sonra etki etmesi için hasta 20 dakika kadar bekletilir ve daha sonrasında yapılacak olan bölgeye göre hasta konumlandırılarak ince uçlu iğneler sayesinde botilinum toksini kaslara yavaş yavaş enjekte edilir.  İşlem yaklaşık olarak 15 dakika kadar sürmektedir. Uygulamanın ertesi günü itibari ile işlem etkisini göstermektedir. Ancak tam anlamı ile istenilen etki kendini 10 günde gösterebilmektedir. Bu nedenle uygulama sonrasında hemen etki beklemek yanlış olur.

18 ile 65 yaş arasındaki tüm kişilere güvenle uygulanabilmekte olan botulinum toksin uygulamasının etkisi ise 4 ile 6 ay kadar devam etmektedir. Estetik amacı dışında migren ve terleme tedavisinde de botulinum toksin uygulamasından yararlanılabilmektedir.

Botulinum Toksin Nedir?

Clostridium botulinum isimli bakteriden elde edilir. Yüzümüzün mimiklerini ve hareketlerini yapmamızı sağlayan kaslar, üstlerindeki deriye bağlıdırlar. Deriye bağlı yüzeysel kasları gevşeterek, kırışıklıkları rahatlatmak ve yumuşatmak mümkündür. Kasların gevşemesi sayesinde daha fazla kırışıklık oluşması da engellenmiş olur. Sonuç olarak elde edilen görüntü, daha düzgün, toparlanmış ; dinlenmiş ve tazelenmiş bir görünümdür.

Botulinum Toksin Hangi Bölgelere Uygulanır?

Botulinum toksin enjeksiyonları ile göz kenarlarındaki kırışıklıklar yumuşatılır, kaşların arasındaki çatma çizgisi azaltılabilir ve alındaki kırışıklıklar daha az belirgin bir düzeye indirilebilir. Botulinum toksin, ayrıca boyun çizgileri ve kaşların zaman içinde düşmesinde tedavi amacı ile de kullanılmaktadır.

Ancak belki de en önemli özelliği, zaman içinde giderek daha uzun süreli etkiye sahip olarak yüzün üst kısmındaki yaşlanmayı estetik görünüm olarak yavaşlatmasıdır.

Bazı hastalar botulinum toksin enjeksiyonlarının yapılması sırasında sızlama hissedebilirler. Ancak, tedavi sonrasında acı hissedilmesine çok nadir rastlanır.

Botulinum Toksin Etkisi Ne Kadar Sürer?

Tedavi öncesi enjeksiyon uygulanacak bölgelere anestezik etkili kremler kullanmak, enjeksiyonlara ilişkin rahatsızlıkları azaltacaktır. Botulinum toksin etkisinin 4-8 ay arasında bir süre için kalıcı olduğu söylenebilir.

Yorumları Görüntüle

Kişiye Özel Uygulamalar

Etre Clinic

Kişiye Özel Uygulamalar, Lazer Epilasyon, Bölgesel İncelme, Dolgu Uygulamaları, Ultherapy ile Ameliyatsız yüz gençleştirme, Velashape III ile vücut şekillendirme…

Bizi Takip Edin

Sohbeti Başlat
Yardıma mı ihtiyacınız var?
Hoşgeldiniz,
Botulinum Toksin Uygulamları hakkında bilgi almak istermisiniz ?