preloader

Lazer Epilasyon

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
lazer epilasyon

Lazer Epilasyon Nedir?

İstenmeyen tüylerin vücuttan kalıcı olarak giderilmesi işlemine lazer epilasyon denir. Işınları uyararak ışın demetleri halinde cilt altında bulunan kıl köklerine verilerek bu köklerin zayıflatılması esasına dayanır. Son 25 yıldır kullanılan etkili bir tekniktir. Tüyler psikososyal açıdan insanları olumsuz etkiler.

Genel olarak 8-10 seans arasında değişiklik gösterir. Farklı başlıklara ve dalga boylarına sahip cihazlar vardır. Kullanılan cihazın özelliğine göre ilk 3 seans sonrasında işlem etkisini göstermeye başlar. Kıl tipi ve yoğunluğu lazer epilasyon planlaması için önemli bir kriterdir. İlk seans öncesinde kıllara dokunmadan uzmana göstererek kılların sertliği ve yoğunluğu incelenir. Koyu renkli ve kökü sert olan kıllarda işlem daha etkilidir.

Lazer Epilasyon Nasıl Yapılır?

İşlem öncesinde uygulama bölgesi tıraşlanır. Acı eşiği düşük olan kişiler için lokal anestezi etkisi olan kremler sürülür. Bu kremin etki etmesi için en az 15 dakika beklenir. Uyuşma hissi oluştuktan sonra cihaz ile atışlar yapılır. İlk seansta düşük düzeyli atışlar yapılır.

Cilde etki eden ışınlar kıllara rengini veren melanine tutunur. Melaninin almış olduğu ışın ısıya dönüşerek kıl kökünde kalıcı bir tahribat oluşturur. Kişi seanslar tamamlandıktan sonra kalıcı olarak kıllardan kurtulabilir.

Lazer Epilasyon Kimler İçin Uygundur?

Genel olarak 12 yaş ve sonrası kişilere lazer epilasyon uygulaması yapılabilir. Doğuştan gelişen hormon bozuklukları nedeni ile erken yaşlarda aşırı tüylenme sorunu olan çocuklara da doktor tarafından önerildiği taktirde uygulama yapılır. Beyaz tenli ve koyu kıl köklerine sahip kişilerde başarı oranı çok daha yüksektir. Işınların kılları yeterli oranda görmesi ve tutunması için ten renginin açık olması önemlidir.

Bütün vücuda uygulanacak lazer işlemi için disiplin çok önemlidir. Hormonların kıl köklerini beslemesi ve zaman içerisinde daha güçlü hale gelmemesi için seanslara dikkat etmek önemlidir. Aksi halde kadınlarda adet ve menopoz döneminde değişen hormonlar nedeni ile kıllanma artışı olabilir.

Lazer Epilasyon Hangi Bölgelere Uygulanır?

Genital bölge, koltuk altı, sakal üstü, bıyık bölgesi, tüm bacak, bel, göğüs ve sırt olmak üzere tüm vücut bölgelerine uygulanabilir. Erkeklerin en sık tercih ettiği bölgeler göğüs ve sırt bölgesidir. Özellikle yaz aylarında denize ve havuza giren kişiler bu alandaki yoğun kıllanmadan dolayı rahatsızlık duyabilir.

Kadınların sık tercih ettiği alanlar ise koltuk altı, bacak ve bikini bölgesidir. Kıllanma hem fizyolojik hem de psikolojik rahatsızlıklara neden olur. Özellikle yaz aylarında yoğun ter kokusunun yaşanmasına ve kişinin sosyal aktivitelerden uzak kalmasına neden olur. Sizlerde kıllanma sorunu yaşıyor ve rahatsız oluyorsanız uygun lazer tekniği sayesinde bu sorundan sonsuza kadar kurtulabilirsiniz.

Lazer Epilasyon Yöntemleri Nelerdir?

Alexandrite, Diyot ve ND- YAG olmak üzere üç farklı lazer cihazı vardır. Cihazların dalga boyları birbirinden farklıdır. Buz lazer epilasyon uygulaması olarak bilinen teknik Diyot cihazı ile gerçekleştirilir. Alexandrite kalın ve koyu renkli kıl çeşitleri için çok etkilidir. Ancak seans sayısı arttıkça rengi açılan ve azalan kıl köklerinde etkili olmayabilir.

Diyot cihazın başlığı geç ısındığı için ağrı ve acı hissi daha geç oluşur. Bu sayede kullanımı daha rahattır. Özellikle ağrıya karşı aşırı duyarlılığı olan kişiler için tavsiye edilir. Dalga boyu daha derine ulaştığı için etkisi fazladır. Seans sayısı daha az olması nedeni ile sık tercih edilir.

ND- YAG lazer işlemi yanı sırası leke tedavisinde de etkili bir tekniktir. Kıl köklerini direkt olarak yakarak çalışır. Epidermik pigmentte lezyonları olan kişiler için avantajlı bir işlemdir. Kıl köklerinden kurtulurken aynı zamanda cilt lekelerinden kurtulmak mümkündür.

Lazer Epilasyon Sonrası Nelere Dikkat Edilmeli?

İşlem sonrasında dikkat edilmesi gereken bazı hususlar vardır. Bu hususlar hem işlem etkinliğinin artırılması hem de epilasyon sonrası komplikasyon gelişmesini engellemek için önemlidir. Seans sonrası dikkat edilmesi gereken hususlar;

  • Hassas ve kızarık hale gelen uygulama bölgesi güneş ışınlarından korunmalıdır.
  • Seans sonrası tekrar çıkan tüyler ağda ve epilasyon makinesi gibi cihazlar ile alınmamalıdır.
  • Uygulama bölgesi ilk 24 saat ıslatılmamalı ve terlemesi engellenmelidir.
  • Sıcak su, kese, lif ve kimyasal içerikli banyo ürünleri ile temas ettirilmemelidir.

Sıraladığımız bu kriterler özellikle enfeksiyon ve uygulama alanında tahribat oluşmasını engellemek içindir. İlk 24 saat hamam, havuz ve deniz gibi alanlardan uzak durulmalıdır. Tatile gitme düşüncesi olan kişiler dönüş yaptıktan sonra lazer seansına gelmelidir.

Lazer Epilasyon Merkezleri

Lazer işlemi uygulaması ilk başladığında çok az kişi tarafından tercih edilen bir işlemdi. Zaman içerisinde kadın ve erkeklerin ortak tercihi haline gelmesi bu hizmeti veren sağlık kuruluşlarının artmasına neden olmuştur.

Tercih edilecek merkez sayısının artması işlem kalitesinde aksamalar meydana getirmiştir. Kullanılan cihazların etkinliği, işlem takibinin yapılması, komplikasyon oranının artması ve memnuniyet oranlarının düşmesi görülmüştür.

Sonucundan memnun kalacağınız hizmet alımı için merkez seçiminde dikkat etmelisiniz. Merkezin sık tercih edilmesi, kullanılan cihazların son ve yeni teknolojiye sahip olması, hizmet alan kişilerin olumlu referansları ve işlemi yapan kişilerin sağlık çalışanı olması gerekir. Sıraladığımız bu kriterleri göz önünde bulundurursanız aldığınız hizmetten memnun kalabilirsiniz. Aksi halde hem maddi hem de manevi kayıplar yaşayabilirsiniz.

Lazer Epilasyon Faydaları Nelerdir?

İşlem için cinsiyet ayrımı yapılmaz ve kıl şikayeti olan herkes bu işlemi yaptırabilir. Genital bölge ve kol altı kararma sorununun yaşandığı alanlardır. Bölgelerdeki koyu lekelenmeler giderilir. Ağda ve jilet gibi sürekli işlem gerektiren sorunlardan kurtularak rahat bir hayat yaşanmasını sağlar. Kişiye her mevsim rahatlıkla istediği elbiseleri giyme imkanı tanır.

Lazer Epilasyon Yaptıranların Yorumları

Epilasyon yaptıran kişiler işlem sonuçlarından memnun olduklarını ve kalıcı sonuçlar ile her zaman rahat hareket edebildiklerini söylemektedir. Sizlerde işlem yaptırmak istiyor ancak karar veremiyorsanız daha önce epilasyon uygulaması yaptıran kişilerin yorumlarını inceleyebilirsiniz.

Lazer Epilasyon Fiyatları 2022

Epilasyon fiyatları belirlenirken bazı kriterler dikkate alınır. İşlem yapılan bölgenin sayısı, alanın büyüklüğü, seans sayısı ve kullanılan yöntem etkilidir Fiyat araştırması yaparken bu kriterleri göz önüne almalısınız. İşlemi yapan merkezin bulunduğu mevki de fiyatlar üzerinde etkilidir.

Erkekler için Epilasyon Var Mı?

Erkekler de testesteron hormonunun fazla çalışması nedeni ile aşırı kıllanma sorunu yaşanır. Sırt, bel ve göbek bölgesinde oluşan kıllanmalar sosyal aktivitelerden uzak durulmasına ve kişinin özgüveninin zedelenmesine neden olur. Lazer uygulaması erkek tipi kıllanmalar için daha iyi sonuçlar verir. Kıl kökü sert ve koyu renkli kıllar ışınlar tarafından direk algılanır. Bu sayede her seans sonrası kıllarda azalma görülür.

Bronz Tene Lazer Epilasyon Yapılır Mı?

Epilasyon işlemi için ten renginin açık olması gereklidir. Koyu ten renginde kıl kökü yeteri oranda görülemez. Bu nedenle bronzlaşan kişiler ten rengi açılana kadar lazer işlemi için seans planlaması yapmamalıdır.

Lazer Epilasyon Öncesi Traş

Lazer seansına gelirken kılların boyutunun küçültülmesi ancak kıl köklerine dokunulmaması gerekir. Ağda ve cımbız gibi işlemler kıl köklerinin alınmasına neden olur. Bu nedenle epilasyon seansı önce traş işlemi yapılarak kıllar kısaltılır ve köklerine dokunulmaz.

Lazer Epilasyon Kaç Seans Uygulanır?

Epilasyon için seans sayısı kişiye özel olarak belirlenir. Kıl kökleri fazla ve yoğun kıllanması olan kişilerde en az 8 seans uygulanırken hormon metabolizması yavaşlamış ve kıl kökleri az olan kişilere daha az seans sayıları önerilir. Hormon metabolizması genellikle 40 yaş ve sonrasında azalır.

Lazer Epilasyon Kaç Ay Sürer?

Bir aylık periyotlar ile 10 seans düzenlenebilir. Seans sayısı artıkça kılların çıkma hızı ve oranı azalacağı için 1 aylık periyot değiştirilebilir. Genel olarak bakıldığında ortalama 24 ay gibi bir sürede seanslar tamamlanır.

Buz Lazerle Tüyler Kesin Bitiyor Mu?

Lazer uygulaması kılların direk olarak kökünü hedef alır ve kökten hasar verir. Kökleri zayıflayan kıllar tekrar çıkamadığı için buz lazer uygulaması sayesinde kesin olarak biter.

Lazer Epilasyon Acıtır Mı?

İlk seanslarda verilen ışın düşük miktarlarda verilir. Bu nedenle ilk seanslar ışının şiddeti anlaşılmaz. Ancak seans sayısı arttıkça kıl köklerini azaltmak için ilerleyen seanslarda enerji şiddeti artırılır ve ısı hissedilir. Bu nedenle hafif dereceli acı hissi oluşabilir. Lokal anestezi özelliği olan kremler ve soğuk uygulama sonrası acı hissi minimum seviyeye indirilir.

Hepatit B Hastaları Epilasyon Yaptırabilir Mi?

İstenmeyen tüylerden kurtulmak herkesin hakkıdır. Bu nedenle Hepatit B hastaları da gereken önlemleri aldığı sürece ve işlem merkezine bu bilgiyi verdiği takdirde güvenilir bir şekilde lazer epilasyon işlemi yaptırabilir.

 Cilt Kanseri Yapar Mı?

Lazer uygulaması için kullanılan ışınlar derinin dermis tabakasında kalır. Cildin bütün tabakalarına geçmediği için cilt hücrelerine herhangi bir sorun oluşturmaz ve kanserojen etki yapmaz.

Dövmeye Zarar Verir Mi?

Epilasyon uygulamasında amaç melanin pigmentinin bu ışını alarak ısı enerjisi oluşturmasıdır. Dövme içerisinde de renk pigmentleri olduğu için lazer işlemi sonrasında dövmelerin rengi açılır ve zarar görebilir.

Lazer Epilasyondan Sonra Tekrar Kıl Çıkar Mı?

Düzenli seanslarına giden ve seans sayısını tamamlayan kişilerde kılların tekrar çıkması söz konusu değildir. Ancak yaşanan hormon değişiklikleri ve hamilelik gibi nedenlerden dolayı kılların tekrar çıkması görülebilir.

Epilasyon Işın Tedavisine Engel Mi?

Epilasyon işlemi sadece kıl köklerini hedef alır. Kökler dışında herhangi bir dokuya zarar vermez. Bu nedenle kanser hastalığı için ışın tedavisi engel bir durum oluşturmaz. Ancak tedaviyi yürüten doktora bu bilgi verilmeli ve izin alınmalıdır.

Epilasyon Işınları Zararlı Mı?

Yapılan araştırmalar sonucunda kullanılan ışınların cilde herhangi bir zararı yoktur. Bu nedenle insan sağlığını olumsuz etkileyen bir durum oluşturmaz. Araştırmalar sonucunda cilde uzun süre atış yapılan lazer sonrasında hafif dereceli yanık izi oluşması gözlenmiştir. Tecrübeli sağlık çalışanları tarafından yapılan işlem sonucunda bu sorunda görülmez.

Epilasyon Isı Dereceleri Ne?

Isı derecesi işlem için kullanılan cihazın markasına ve çalışma prensibine kadar değişiklik gösterir. Buz lazer uygulaması için kullanılan cihazın ısı derecesi -3 iken diğer cihazlarda bu oran farklıdır.

Epilasyon İşe Yarıyor Mu?

Yeterli seans sayısında, doğru cihaz ve doğru dalga boyu ile uygulandığı takdirde epilasyon yöntemi işe yarar. Uzun süre çıkmayan ve seans sayısı tamamlandığında kıl köklerinden kesin kurtulmanızı sağlayan bir işlemdir.

Lazer Epilasyon Kesin Çözüm Mü?

Köklerin tamamen yok olmasını sağladığı için lazer işlemi istemeyen tüylerden kurtulma da kesin çözümdür.

Epilasyon Sonrası Kaşıntı

Kaşıntı oluşumu alerjik ve kuru ciltlerde meydana gelir. İşlem yaptıran kişinin cildi çok hassas ise lazer epilasyon sonrası kaşıntı oluşabilir.

Yorumları Görüntüle

Kişiye Özel Uygulamalar

Etre Clinic

Kişiye Özel Uygulamalar, Lazer Epilasyon, Bölgesel İncelme, Dolgu Uygulamaları, Ultherapy ile Ameliyatsız yüz gençleştirme, Velashape III ile vücut şekillendirme…

Bizi Takip Edin

Sohbeti Başlat
Yardıma mı ihtiyacınız var?
Hoşgeldiniz,
Lazer Epilasyon hakkında bilgi almak istermisiniz ?