preloader

Yüz Mezoterapisi

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
yüz mezoterapisi

Yüz Mezoterapisi Nedir? Ne İşe Yarar?

Aminoasit, vitamin ve minerallerin tek ya da karışım halinde cilde enjekte edilmesi işlemine yüz mezoterapisi denir. Mikroejeksiyon tekniğinin kullanıldığı bir yöntemdir. İlk olarak 1952 yılında kullanılmıştır. Cilt estetiğini sağlamak amacı ile kullanılmıştır. Zaman içerisinde dünya geneline yayılmış ve farklı hastalıkların tedavisi için başvurulan bir uygulama haline gelmiştir.

Cilt altında bulunan kolajen ve elastin gibi yapılara direkt olarak etki eden bir uygulamadır. Derinin orta tabakasına enjekte edilir. Az miktardaki ilaçlar hasta bölgeye enjekte edilir ve direk olarak sistemik bir etki oluşturur. Bu etkisi sayesinde kısa sürede vücut hücreleri kendini yeniler. Tedaviden maksimum oranda fayda sağlanır.

Alanında uzman ve uygulanacak bölge anatomisini iyi bilen hekimler tarafında uygulanmalıdır. Enjekte edilen bölgeden sistemik olarak yayıldığı için doğru alana enjekte etmek çok önemlidir. Kullanılmaya başladığı dönem sadece cilt hastalıkları için yapılan yüz mezoterapisi günümüzde farklı hastalıkların tedavisi için sık başvurulan bir tedavidir.

Yüz Mezoterapisine Ne Zaman İhtiyaç Duyarız?

Hastalıkların tedavisinde birincil tedavi yöntemleri kullanılırken destek tedavi ve vücudun direncin artırılmasına ihtiyaç hissedildiği durumlarda mezoterapi yöntemine ihtiyaç duyulur. Özellikle son yıllarda lenf dolaşımında problem olan kişilerin lenfatik tedavisine destek olarak tercih edilir. Hastanın ihtiyaçlarına yönelik uygulama esasına dayandığı için herkeste farklı etkisi görülür.

Kanama pıhtılaşma bozukluğu olanlar,  felç geçirenler, kanser hastaları, kontrolsüz diyabet olanlar, hipertansiyon hastaları ve cilt hastalığı olan kişilere önerilen bir işlem değildir. Kullanılan solüsyonun içeriğinde bulunan maddelerden herhangi birine alerjisi olan ya da genellikle alerjik bünyeye sahip kişilere uygulanmaz.

İğnesiz yüz mezoterapisi uygulaması ağrı eşiği düşük ve iğne fobisi olan kişiler için geliştirilmiştir. Yüksek frekanslı dalga boyuna sahip olan cihaz yardımı ile işlem gerçekleştirilir.

Genellikle dekolte, boyun ve göğüs bölgesine uygulanır. Ultrasonik cihazın güçlü lifting etkisi vardır. Lifting işlemi sayesinde kısa sürede istenen etki ortaya çıkar. Memnun edici işlem sonuçları için sağlı merkezi ve hekim seçiminde dikkatli olunmalıdır.

Her Cilde Aynı Mezoterapi Olur Mu?

Karma, kuru ve yağlı cilt tipi olmak üzere 3 farklı cilt tipi mevcuttur.  Ciltlerin yapısı farklı olduğu için var olan problemler de aynı değildir. Ayrıca çevresel faktörler, kişisel bakım, kullanılan ürünlerin içerikleri ve genetik olarak cilt problemleri de farklıdır.

Aynı içeriğe sahip olan mezoterapi uygulaması her cilde uygulanmaz. Etkili ve başarılı bir tedavi ortaya koyabilmek için ilk olarak bazı testler ve incelemeler yapılmalıdır.

Cildin yapısı, problemleri, ciltte eksik olan vitamin ve mineral değerleri kişinin genetik cilt yapısı göz önüne alınır. Bu veriler sonucunda yüz mezoterapisi solüsyonu hazırlanır ve enjekte edilir.  Vücudun ihtiyacı olan enzim ve vitaminlerin tamamlanmasına yönelik çalışma yürütülürse başarılı sonuçlar elde edilir.

Erkek ve kadınların cilt ihtiyaçları aynı değildir. Kadınlarda selülit gibi problemler çok sık görülürken erkekler de bu sorunlar farklı hastalıklar olmadığı sürece görülmez. Bu nedenle tedavi uygularken sadece cilt yapısı değil kişilerin cinsiyetleri de göz önüne alınmalıdır.

Selülit kadınların karın ve kalça bölgelerinde oluşur. Zaman ilerledikçe ciltte daha fazla çukurlaşmalar meydana gelir. Uygulanan solüsyon yağ depozitlerini eritir ve oluşan çukur görüntüsünü ortadan kaldırır. Selülit görüntüsü özellikle yaz aylarında kadınların rahatsız olmasına neden olur. Görüntüden rahatsız oldukları için sürekli saklama gereksinimi duyarlar.

Yüzde Özellikle Hangi Bölgelere Yapılır?

Yaşın ilerlemesi, hormon sistemlerinin değişmesi, cilt yapısının normalden kuru olması ve yeterli nemlendirme işleminin yapılaması gibi nedenlerden olayı ciltte erken dönemde yaşlılık belirtileri gelişir. Alı bölgesindeki kırışıklık çizgileri, burun ve dudak kenarındaki mimik çizgileri ve göz çevresi kişinin olduğundan daha yaşlı görünmesine neden olur.

Alın bölgesi, dudak kenarları ve göz çevresi yüz mezoterapisi için özellikle tercih edilen alanlardır. Gençleştirme işlemleri her geçen yıl daha fazla talep görüyor. Solüsyon içerisinde bulunan A, E, D ve K vitaminleri sayesinde bağışıklık sistemi de destekleniyor.

Mezoterapide Hangi Maddeler Kullanılıyor?

Vücudun farklı alanlarında bulunan cilt ve deri yapısı birbirinden farklıdır. Bu nedenle her alan için özel solüsyon hazırlanmalıdır. Solüsyon içerikleri ciltte eksikliği tespit edilen maddelerden hazırlanmalıdır. Aksi halde tedavinin herhangi bir faydasının olması beklenemez.

İşlem için hazırlanan solüsyonun içerisindeki maddeler, hyalüronik asit, lidocain, magnezyum, vitamin A, B1, B2 ,B3 B5, B6, çinko ve nükleik asitlerdir.

Yüz bölgesine uygulanan ilaçların içeriğinde vitaminler ve hyalüronik asit bulunur. Adında geçen asit kelimesi nedeni ile insanları endişelendiren bu madde normalde insan vücudunda üretilen bir üründür.

Cildin nem oranının dengelenmesinde ve yaşlılık belirtilerinin geciktirilmesinde oldukça etkili bir maddedir. Özellikle göz çevresinde bulunan deri koyulaşmaları ve kırışıklıkları için mükemmel sonuçlar elde edilmesini sağlar.

Medikal gerekçeler ile uygulanan yüz mezoterapisi işlemi solüsyonunda mutlaka magnezyum ve çinkoya yer verilmelidir. Saç dökülmesi ve saç köklerinin zayıflaması nedeni ile tedavi gören kişilerde köklerin sağlamlaştırılması ve yeni saç köklerinin çıkması için mutlaka çinkoya ihtiyaç duyulur. Bu nedenle insanlar tedavi olmak istedikleri hekime şikayetlerini ve bu tedaviden ne beklediklerini net bir şekilde belirtmelidir.

Özellikle Kimlere Mezoterapi Mutlaka Önerilir?

Medikal ve kozmetik olmak üzere iki farklı tedavi yöntemi vardır. Medikal tedavide geçmeyen kronik ağrısı olanlar, fibromiyalji hataları ve vitiligo gibi kesin tedavisi olmayan kişiler için tercih edilir. Kozmetik amacı ile uygulanan kişiler de ise cilt gençleştirme, leke tedavisi,  çatlak tedavisi ve saç dökülmesi işlemleri uygulanır.

Cilt sorunu yaşayan kişilere kesinlikle tedavi edilen bir işlemdir. Özellikle yaz aylarından sonra deniz ve güneşin etkisi ile cilt lekeleri artar ve var olan lekeler koyu bir hal alır. İçerdiği antioksidan ve çinko sayesinde ciltte yer alan koyu lekelerin zamanla açılmasına ve yok olmasına yardımcı olur. Yüz ve dekolte bölgesinde bulunan güneş lekelerinde ilk seansta bile gözle görülür sonuçlar elde edilir.

Ürtiker ve sedef gibi ilerlemiş cilt hastalığı bulunan kişilere uygulanmaz. Kozmetik cilt sorunları için etkili olan bir tedavi tekniğidir. Lenfatik ve immün sistemin çalışmasında direkt olarak etkili bir tedavidir.  Kan dolaşımını hızlandırdığı için cilt hasarını onarır.

Kişinin cildinde var olan hastalıkların derecesine göre tedaviye verilen cevap reaksiyonu değişir. Özellikle genç hastalarda doku onarımı daha hızlı olduğu için tedavi daha etkilidir.

Saçların gür olması kadın ve erkekler için önemli bir durumdur. Dış görünüşün estetik olmasını etkiler. Genetik olarak ailede kellik olması, yoğun stres altında olma ve iş stresi gibi nedenlerden dolayı saç dökülmesi normaldir.

Ancak erken dönemde saç dökülmesine müdahale edilmediği takdirde kalıcı kellik gelişebilir. Yoğun saç dökülmesi olan kişilerde iki seans uygulamada bile yüksek oranda dökülme tedavi edilir. Köklü derinin uyarılması ile yeni saç kökleri oluşmaya başlar.

Mezoterapi Gençleştirme Dışında Başka Hangi Durumlarda Kullanılır?

Kas ve eklem ağrılarının giderilmesinde, kilo kaybı ve lipoliz işlemlerinde, cilt lekelerinin giderilmesinde ve yaşlanma belirtilerin yok edilmesinde kullanılır.

Yoğun çalışma temposu, hareketsiz yaşam ve fibromiyalji gibi hastalıklar nedeni ile insanlar sürekli sırt ve bel ağrısı yaşayabilir. Hem sosyal hayatı hem de iş yaşamını olumsuz etkileyen bu ağrılardan yüz mezoterapisi sayesinde kurtulabilirsiniz.

Magnezyum kasların yapısında bulunan ve eksikliğinde insan sağlığını olumsuz etkilen bir maddedir. Magnezyumdan zengin solüsyonun kasa enjekte edilmesi hem kasın işlevini hem de yapısını etkilediğini söyleyebiliriz.

Mikroenjeksiyon uygulaması ile kasların aktivasyonu daha hızlı bir şekilde gerçekleştirilir. Ayrıca verilen magnezyum kasın en iç tabakasına kadar iletilir. Bu sayede kas emilimi maksimum oranda gerçekleştirir.

İşlem sonrasında dikkat edilmesi gereken bazı hususlar vardır. Bu hususlar sayesinde hem ilacın etkisi artar hem de daha kısa sürede cevap oluşur. Kan sulandırıcı gibi ilaçlar en az 3 gün kullanılmamalıdır. İşlemin uygulandığı bölgeye 24 saat su ve sabun sürülmemelidir. Enjeksiyon yapılan bölge kesinlikle ovalanmamalı ve baskı uygulanmamalıdır. Yüz bölgesine işlem yapıldıysa 24 saat yine makyaj yapılmamalıdır.

Enfeksiyon oluşumunu engellemek ve işlemin kalıcılık süresini artırmak için sıraladığımız bu hususlara mutlaka özen gösterilmelidir. Başarılı bir tedavini bazı kriterleri vardır.

Doğru solüsyonun hazırlanması, mikroenjeksiyon uygulanacak alanın antiseptik solüsyon ile temizlenmesi ve tecrübeli hekimin seçilmesidir. Vücutta eksik olan mineral ve vitamin değerleri farklıdır. İnsanları beslenme programı, uyku düzeni ve yaşam tarzı farklı olduğu için vücudun ihtiyacı da farklıdır.

Ortalama İşlem Süresi ve Seans Sayısı Nedir?

İşlem öncesinde ağrı eşiği düşük ya da acı hassasiyeti olan kişiler için işlem alanına lokal anestezik krem uygulanır. İşlemden en az 30 dakika önce bu kremin sürülmesi gerekir.

Vücudun ihtiyacına göre iğnenin batma derinliği değişir. Bu nedenle kremin etki etmesi için bir süre beklenmesi gerekir. İşlem süresi 20-40 dakika arasında değişiklik gösterir. Bölgenin büyüklüğüne ve vücudun ihtiyacına göre bu süre değişir.

Seans sayısı işlemin amacına göre belirlenir. Fibromiyalji gibi hastalıkların tedavisi için en az 3 seans önerilir. Saç ve cilt gençleştirme tedavisinde bir aylık periyotlar ile en az 4 seans önerilir. İşlemin etkisi geçtiği düşünülürse tekrar hatırlatma seansları düzenlenebilir. Yüz mezoterapisi öncesi doktor tarafından fiziki muayene uygulanır. Muayene sırasında problemler değerlendirilir ve seans sayısı belirlenir.  Tespit edilen sorunlara göre solüsyon içeriği hazırlanır ve tedaviye sonra başlanır.

Etki Ne Zaman Ortaya Çıkar?

İşlemi etkisi uygulamadan sonraki ilk bir haftada kendini belli eder. Özellikle saç için uygulanan tedavinin cevap verme süresi daha kısadır. Tek seans uygulamalarda bile yüz güldürücü sonuçlar vardır. İşlem direk olarak hasarlı hücrelere uygulandığı için etki mekanizması hızlıdır.

Tedavinin hastalara sağladığı faydalar, yaşlanma belirtilerini yok eder, saçlarda oluşan kepek sorunlarını yok eder, gözaltı morluklarını gözle görülür miktarda azaltır, kas ağrılarını minimum seviyeye indirir, kan dolaşımını hızlandırarak hücrelerin kendilerini yenilemesini sağlar. Son yıllarda bölgesel zayıflama tekniklerine alternatif tedavi olarak da kullanılır.

Cilt altında depolanan ve bölgesel olarak görüntüyü bozan yağ dokularının yıkımını sağlar. Bu sayede ilk seansta bile gözle görülür incelmelere olur. Lipoliz uygulaması denildiğinde akla gelen ilk tekniktir. Diyet ve egzersizlere rağmen bölgesel olarak kilo veremeyen kişiler için tercih edilebilir.

Yüz Mezoterapisi Fiyatı 2022

Tedavi maliyetleri belirlenirken, uygulama alanının büyüklüğü, kullanılan solüsyonun içeriği, sağlık merkezinin konumu ve işlemi yapan hekimin tedavi ücretleri dikkate alınır. Solüsyon içerikleri doktora göre değişmekte ve zenginleştirilmektedir.

Hekim tercihi yaparken daha önceki işlemlerin sonuçlarını ve başarı oranlarını sorgulamalısınız. Yüz mezoterapisi fiyatları hakkında detaylı araştırma yaparak uygun fiyata hizmet alabileceğiniz sağlık merkezlerini tercih edebilirsiniz.

Yorumları Görüntüle

Kişiye Özel Uygulamalar

Etre Clinic

Kişiye Özel Uygulamalar, Lazer Epilasyon, Bölgesel İncelme, Dolgu Uygulamaları, Ultherapy ile Ameliyatsız yüz gençleştirme, Velashape III ile vücut şekillendirme…

Bizi Takip Edin

Sohbeti Başlat
Yardıma mı ihtiyacınız var?
Hoşgeldiniz,
Yüz Mezoterapisi hakkında bilgi almak istermisiniz ?